Wprowadzenie do Uczenia Maszynowego #2: Podstawowe Biblioteki ML

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczeniem maszynowym i analizą danych na kolejny warsztat z cyklu Wprowadzenie do Uczenia Maszynowego.
NumPy, Pandas, SciPy, Matplotlib, SciKit-Learn, Beautiful Soup.
Jeżeli te słowa nic Ci nie mówią, weź laptopa i przyjdź na spotkanie 27 listopada o godzinie 15.00 w budynku A0 s. 266 B2.

Przekonaj się, że to nie takie trudne!

Topologiczna analiza danych

Na spotkaniu Koła 23.10.2018 został wygłoszony referat na temat:

Wprowadzenie do topologicznej analizy danych.

Referowali Rafał Bodziony i mgr Kamil Orzechowski.

W referacie przedstawione zostały podstawy teorii przestrzeni metrycznych oraz przegląd podstawowych metod topologicznych wykorzystywanych w analizie i wizualizacji danych. Wstęp o przestrzeniach metrycznych był dla niektórych studentów przypomnieniem wiadomości z kursu topologii, natomiast dla studentów I roku było to pierwsze spotkanie z tą tematyką.

Praktyczne aspekty analizy danych będą w przyszłości przedmiotem serii naszych spotkań.

Literatura dla zainteresowanych to m.in.
https://arxiv.org/pdf/1710.04019.pdf
oraz
http://www.ams.org/images/carlsson-notes.pdf.

 

Rozwijające ćwiczenie z topologii

Niech \(A\) będzie domkniętym, ograniczonym i wypukłym podzbiorem \(\mathbb{R}^{n}\) oraz \(x_{0}\in A\) jego punktem wewnętrznym. Rozważmy promień wychodzący z punktu \(x_0\) w kierunku dowolnego wektora jednostkowego \(v\in\mathbb{R}^{n}\), tzn. zbiór

\(\{x_0 + t \,v \colon\,  t\geq 0\}.\)

Pokaż, że zbiór ten ma dokładnie jeden punkt wspólny z brzegiem zbioru \(A\) w przestrzeni \(\mathbb{R}^{n}\) rozważanej ze zwykłą metryką euklidesową.

XIXth International Conference on Analytic Functions and Related Topics (AF&RT’18)

W dniach 25 – 29 czerwca na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym UR odbyła się współorganizowana przez Uniwersytet Rzeszowski międzynarodowa konferencja AF&RT’18. Studenci Koła Naukowego Matematyków aktywnie zaangażowali się w prace przy organizacji konferencji. Nasi członkowie pomagali przy rejestracji uczestników oraz w obsłudze sprzętu. Jednocześnie mieliśmy okazję wysłuchać wystąpień uczestników konferencji.

Podsumowanie roku akademickiego

29 maja 2018 roku odbyło się ostatnie spotkanie Koła w bieżącym roku akademickim. Prezes Michał Skiba podsumował działalność Koła. Opiekun mgr Kamil Orzechowski podziękował nam za współpracę z nadziejami na kolejny jeszcze lepszy rok. Wszyscy naładowani pozytywną energią oczekujemy spotkań w następnym roku akademickim!

Wszystkim studentom życzymy udanych egzaminów!

 

Piknik Nauki Eksploracje

Zgodnie z zapowiedziami w sobotę 26 maja 2018 r. wzięliśmy udział w Pikniku Nauki Eksploracje 2018 współorganizowanym przez  Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie Explores i Stowarzyszenie Ekoskop. Nasze Koło przygotowało ofertę gier, zabaw, ciekawostek i informacji popularyzujących matematykę wśród szerokiego grona odbiorców.

Nasz namiot cieszył się niemałym zainteresowaniem. Każdy odwiedzający znalazł coś dla siebie. Wielką popularnością cieszyły się zagadki logiczne, rebusy i tangramy. Dzieci z wielkim zaangażowaniem układały puzzle, składały kostki. Starsi mogli zbliżyć się do paradoksu Monty’ego Halla, który pokazuje, że intuicyjne rozumienie prawdopodobieństwa czasem zawodzi. Wiele osób podjęło próby zmierzenia się z twierdzeniem o czterech barwach.

Piknik był  ponadto znakomitą okazją do promocji kierunku matematyka na Uniwersytecie Rzeszowskim, który od podstaw nie tylko uczy jak rozwiązywać istniejące problemy codziennego życia korzystając z odpowiednich twierdzeń, ale również pokazuje w jaki sposób można wykorzystywać kreatywne myślenie tworząc własne lematy i twierdzenia oraz je dowodzić tak, aby mogły być wykorzystywane przez innych. Warto wspomnieć, że kierunek ten daje poza aspektami wynikającymi z: dydaktyki – podnoszenia poziomu wiedzy u zainteresowanych osób, z zastosowania poznanych narzędzi – modelowania matematycznego, czy wspomnianego już kreatywnego myślenia – formułowaniu twierdzeń, lematów i ich dowodzenia – pracy naukowej, ogromną satysfakcję, którą z trudem trzeba szukać w innych dziedzinach nauk przyrodniczych.

Konferencja θβℓιcℤε 2018 – krótka relacja

Na wstępie chciałbym podziękować Panu Dziekanowi prof. dr. hab. Ołehowi Łopuszańskiemu oraz opiekunowi KNM Panu mgr. Kamilowi Orzechowskiemu za umożliwienie reprezentowania KNM w konferencji.

W dniach 11-13 maja 2018 roku na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się już V edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Matematyki „θβℓιcℤε”, w której, kierowany pierwotnie chęcią pogłębiania wiedzy, jako student i reprezentant KNM UR miałem przyjemność uczestniczyć. Ale może od początku…

Zanim została podjęta decyzja o wyjeździe, istniały pewne obawy, iż posiadany zasób wiedzy zdobyty na studiach (jestem w końcu dopiero studentem pierwszego roku) może okazać się niewystarczający do zrozumienia jakichkolwiek prezentowanych tematów. Niemniej jednak jeszcze przed rozpoczęciem konferencji podczas rozmów ze starszymi stażem studenckim, a nawet doktoranckim, uczestnikami okazało się, iż nie tyle jest istotna wiedza, co chęć do jej zdobywania oraz poszerzania, jak i posiadanie co najmniej minimalnego obycia w myśleniu w sposób ścisły.

Prezentowane wykłady były różnorodne zarówno pod względem tematyki, jak i  wiedzy wymaganej do ich zrozumienia. Jedne były łatwiejsze, wygłaszane przez studentów pierwszego roku – na przykład „Od problemu Monty’ego Halla do problemu n pudełek”, nieco trudniejsze, studentów starszych lat, również doktorantów, jak i doktorów – na przykład „Liczby Fibonacciego inaczej, od klasyki po algebry Clifforda”, po całkiem trudne – prezentowany przez prof. dra hab. Jerzego Kaczorowskiego „Sumy wykładnicze i funkcje L”.

Jak to zwykle na konferencjach bywa – jest wiele osób z całej Polski, a czasu stosunkowo niewiele. Zawsze jest jednak możliwość poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Zarówno podczas czasu poświęconego na prelekcje, sesję plakatową, przerwy kawowe, jak i wycieczkę, quiz czy spotkanie integracyjne albo zwyczajnie wieczorem w hostelu.

θβℓιcℤε, choć byłem na nim pierwszy raz, ma już swoją historię i z roku na rok się rozwija, aktywnie reagując na interesujące tematy. Jak zostało publicznie ogłoszone, w przyszłym roku planowana jest specjalna sesja poświęcona analizie danych, która to staje się coraz popularniejsza (czego odzwierciedleniem jest planowana nowa specjalność na Uniwersytecie Rzeszowskim). Organizatorzy dbają o to, aby wszyscy uczestnicy byli zadowoleni – jako przykład może podam, że serwowane posiłki były również dla wegetarian, jak i wegan, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Łukasz Kochańczyk

Spotkanie – wtorek 22 maja 2018 r.

Na spotkaniu skupiliśmy się na przygotowaniu zabaw i gier matematycznych, które wykorzystamy w czasie Pikniku Nauki EKSPLORACJE 2018Efekty naszej pracy będzie można podziwiać na stoisku numer 18 w najbliższą sobotę 26 maja 2018 r. Na naszych gości czekać będą konkursy i pokazy ciekawostek matematycznych.

Zdjęcia wkrótce 🙂

Zapraszamy!