Piknik Nauki Eksploracje

Zgodnie z zapowiedziami w sobotę 26 maja 2018 r. wzięliśmy udział w Pikniku Nauki Eksploracje 2018 współorganizowanym przez  Uniwersytet Rzeszowski, Stowarzyszenie Explores i Stowarzyszenie Ekoskop. Nasze Koło przygotowało ofertę gier, zabaw, ciekawostek i informacji popularyzujących matematykę wśród szerokiego grona odbiorców.

Nasz namiot cieszył się niemałym zainteresowaniem. Każdy odwiedzający znalazł coś dla siebie. Wielką popularnością cieszyły się zagadki logiczne, rebusy i tangramy. Dzieci z wielkim zaangażowaniem układały puzzle, składały kostki. Starsi mogli zbliżyć się do paradoksu Monty’ego Halla, który pokazuje, że intuicyjne rozumienie prawdopodobieństwa czasem zawodzi. Wiele osób podjęło próby zmierzenia się z twierdzeniem o czterech barwach.

Piknik był  ponadto znakomitą okazją do promocji kierunku matematyka na Uniwersytecie Rzeszowskim, który od podstaw nie tylko uczy jak rozwiązywać istniejące problemy codziennego życia korzystając z odpowiednich twierdzeń, ale również pokazuje w jaki sposób można wykorzystywać kreatywne myślenie tworząc własne lematy i twierdzenia oraz je dowodzić tak, aby mogły być wykorzystywane przez innych. Warto wspomnieć, że kierunek ten daje poza aspektami wynikającymi z: dydaktyki – podnoszenia poziomu wiedzy u zainteresowanych osób, z zastosowania poznanych narzędzi – modelowania matematycznego, czy wspomnianego już kreatywnego myślenia – formułowaniu twierdzeń, lematów i ich dowodzenia – pracy naukowej, ogromną satysfakcję, którą z trudem trzeba szukać w innych dziedzinach nauk przyrodniczych.