Konferencja θβℓιcℤε 2018 – krótka relacja

Na wstępie chciałbym podziękować Panu Dziekanowi prof. dr. hab. Ołehowi Łopuszańskiemu oraz opiekunowi KNM Panu mgr. Kamilowi Orzechowskiemu za umożliwienie reprezentowania KNM w konferencji.

W dniach 11-13 maja 2018 roku na Uniwersytecie imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu odbyła się już V edycja Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Matematyki „θβℓιcℤε”, w której, kierowany pierwotnie chęcią pogłębiania wiedzy, jako student i reprezentant KNM UR miałem przyjemność uczestniczyć. Ale może od początku…

Zanim została podjęta decyzja o wyjeździe, istniały pewne obawy, iż posiadany zasób wiedzy zdobyty na studiach (jestem w końcu dopiero studentem pierwszego roku) może okazać się niewystarczający do zrozumienia jakichkolwiek prezentowanych tematów. Niemniej jednak jeszcze przed rozpoczęciem konferencji podczas rozmów ze starszymi stażem studenckim, a nawet doktoranckim, uczestnikami okazało się, iż nie tyle jest istotna wiedza, co chęć do jej zdobywania oraz poszerzania, jak i posiadanie co najmniej minimalnego obycia w myśleniu w sposób ścisły.

Prezentowane wykłady były różnorodne zarówno pod względem tematyki, jak i  wiedzy wymaganej do ich zrozumienia. Jedne były łatwiejsze, wygłaszane przez studentów pierwszego roku – na przykład „Od problemu Monty’ego Halla do problemu n pudełek”, nieco trudniejsze, studentów starszych lat, również doktorantów, jak i doktorów – na przykład „Liczby Fibonacciego inaczej, od klasyki po algebry Clifforda”, po całkiem trudne – prezentowany przez prof. dra hab. Jerzego Kaczorowskiego „Sumy wykładnicze i funkcje L”.

Jak to zwykle na konferencjach bywa – jest wiele osób z całej Polski, a czasu stosunkowo niewiele. Zawsze jest jednak możliwość poznania nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Zarówno podczas czasu poświęconego na prelekcje, sesję plakatową, przerwy kawowe, jak i wycieczkę, quiz czy spotkanie integracyjne albo zwyczajnie wieczorem w hostelu.

θβℓιcℤε, choć byłem na nim pierwszy raz, ma już swoją historię i z roku na rok się rozwija, aktywnie reagując na interesujące tematy. Jak zostało publicznie ogłoszone, w przyszłym roku planowana jest specjalna sesja poświęcona analizie danych, która to staje się coraz popularniejsza (czego odzwierciedleniem jest planowana nowa specjalność na Uniwersytecie Rzeszowskim). Organizatorzy dbają o to, aby wszyscy uczestnicy byli zadowoleni – jako przykład może podam, że serwowane posiłki były również dla wegetarian, jak i wegan, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Łukasz Kochańczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *