Seminarium 08.05.2018

W dniu dzisiejszym część członków KNM wzięła udział w seminarium prowadzonym przez doktora Konstantyna Tatsisa, wykładowcę Uniwersytetu w Janinie (w Grecji), na temat „From task design to problem posing: Teaching and research practices”.

Na seminarium poruszono tematykę realistycznego nauczania matematyki (ang. Realistic Mathematics Education (RME)). Cała prezentacja została podzielona na 3 etapy. Pierwszy dotyczył „task design”, czyli tego jak tworzyć dobre i ciekawe zadania matematyczne, drugi zaś „problem posing” (stawiania problemów), na końcu odbyło się krótkie podsumowanie. Dowiedzieliśmy się, jak ważny jest kontekst w zadaniach matematycznych, kiedy jest on pomocny, a kiedy zbędny. Ilość poprawnych rozwiązań identycznych problemów z prawidłowym kontekstem wzrastała nawet o 40 punktów procentowych względem zadań bez kontekstu. Wykorzystanie uczniów do tworzenia zadań jest bardzo ważne. Od tego jest już niedaleko do stawiania problemów.